Bredsten Spejderne
Bredsten spejderne har som udgangspunkt et hus i Bredsten, men skoven ” Katdal ” som ligger lige syd for Bredsten benyttes også i høj grad af spejderne, ligesom skoven også er et yndet mål for alle Bredstenborgere, der vil ud på en gåtur.
Spejderne har et ønske om at være så meget ude i naturen som muligt, og derfor har de et stort ønske om at få en stor tipi i skoven. Tipien skal være stor, så den kan varmes op med en brændeovn, og på den måde gives der mulighed for at benytte skoven året rundt, samt mulighed for primitive overnatninger i pagt med naturen uanset om vejret er dårligt.
Tipien indkøbes, etableres og driftes af frivillige fra Bredsten Spejderne, og den vil være tilgængelig for alle borgere i Bredsten.
Jelling Sparekasses Fond har støttet projektet med halvdelen af tipiens pris.